Öğretim Elemanımızın Büyük Başarısı

30 Nis

Fakültemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Yücedağ ve Doktora öğrencisi Dr. Tayfun Yardım tarafından gerçekleştirilen Comparison of Electronic Parameters of Low Voltage Organic Field-Effect Transistors with  Novel Gel Gate Insulators” (Özgün jel kapı yalıtkanlı düşük voltaj alan-etkili transistörlerin elektronik parametrelerinin karşılaştırılması) isimli makale çalışması Journal of Nanoelectronics and Optoelectronics (SCI-E) dergisinin Haziran 2019 sayısına kapak çalışması olarak seçilmiştir.  

Çalışmada özgün olarak sentezlenen polimerler özel bir karışımla jel haline getirilmiş bu jel karışım ise organik alan etkili transistörlerde kapı yalıtkanı olarak kullanılmıştır. Bu şekilde elde edilen transistörlerin düşük voltajlarda çalışabileceği ve yüksek performans gösterebileceği çalışmada ayrıca ispat edilmiştir. 

Prof. Dr. İbrahim Yücedağ’ın danışmanlığında Dr. Tayfun Yardım’ın  “Pedot:Pss Kapı Elektrodlu Alan-Etkili Transistörlerde Kapı Yalıtkanının Transistör Parametreleri Üzerine Etkileri” konulu doktora tezinden türetilen çalışmaya Doç. Dr. Ahmet Demir üretim aşamasında Doç. Dr. Abdulkadir Allı ve Dr. Öğr. Üyesi Sema Allı ise sentezleme aşamasında, katkıda bulunmuştur. Öğretim üyelerimizi başarısından dolayı tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.