Öğrencilerimiz Mesleki Deneyimi Olan Mezunlarla Buluştu

26 Mar

Fakültemiz Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün düzenlediği “Mezunlarla Buluşma – 1” seminerinde Mühendis Recep Gürbüz, öğrencilerimizle bir araya geldi.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Birbir Ünal, öğrencilerimizin mezun olduktan sonra sektörde nelerle karşılaşacaklarını göstermek amacıyla başlattıkları mezunlarla buluşma seminerlerinin devamının getirileceğini belirtti. Mezunların sadece Üniversitemiz öğrencilerinden olmayacağını diğer üniversitelerin Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi mezunlarını öğrencilerimizle bir araya getireceklerini söyleyen öğretim üyemiz, öğrencilerimizin bu seminerleri kaçırmamaları temennisinde bulunarak sözlerini sonlandırdı.

Açılış konuşmasından sonra “Türkiye’de Elektrik Enerji Piyasasına Genel Bir Bakış” başlıklı sunumunu gerçekleştirmek için kürsüye davet edilen Mühendis Recep Gürbüz, ülkemizdeki enerji piyasasının tarihsel süreçlerini, piyasa mekanizmasını, enerji kurumlarının görev ve sorumluluklarını katılımcılarla paylaştı. Günümüzde enerji tüketiminin artması ve tüketilen bu enerjinin takibinin hatasız bir şekilde yapılabilmesi için enerji piyasasında özelleşmeye gidildiğini ifade eden Recep Gündüz, serbest piyasa ekonomisinde rekabet ortamının da oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Yakın zamanda enerji dağıtım şirketlerinin artacağını söyleyen misafir konuşmacı, tüketicilerin firma temsilcilerinin söylemlerine özellikle dikkat etmesi gerektiğini belirterek, “Faturada yazan enerji tüketim bedelinde %5 indirim yapacağız söylemi, birçok kalemden oluşan faturanın genelinde değil, sadece tek bir kalem üzerinden indirim yapılacağını anlatmaktadır.” diyerek tüketicilerin dikkatli olması gerektiğine işaret etti.

Devletin, tüketicileri yenilenebilir enerji kaynaklarına teşvik etmek amacıyla birtakım kolaylıklar sunduğunu katılımcılarla paylaşan Recep Gürbüz, ileride yenilenebilir enerji kaynakları kullanımın artacağı değerlendirmesinde bulundu. Öğrencilerden gelen soruları da yanıtlayan konuşmacı, katılımcılara gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Program sonunda yaptığı başarılı çalışmalar ve sunumu için Recep Gürbüz’e Prof. Dr. Filiz Birbir Ünal tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.